Reklama kontekstowa – o co tak naprawdę chodzi?

Każdy użytkownik internetu wprowadza do niego pewne treści. Czegokolwiek nie wpisujemy w internecie stanowi to ważną dla robotów internetowych informację. Tłumacząc to na prosty sposób chodzi zarówno o wyszukiwanie fraz w wyszukiwarce jak i napisane do znajomych wiadomości email. To wszystko, co my wpisujemy w internecie, jest przezeń postrzegane jako niesamowicie ważna informacja. Jeśli szukamy czegoś w wyszukiwarce, tej najbardziej znanej i mniej znanych, to dajemy jej informacje. Korzystając z poczty email tak naprawdę również tworzymy jakieś treści, a one też są bardzo ważne.

Czytając i przeglądając konkretne witryny internetowe również dajemy cenną informację w postaci tego, co nas w tej sieci interesuje, co w tym internecie czytamy. Wszystko to można określić jednym bardzo ważnym słowem – kontekst. Teraz, po takim wstępie, możemy w prosty sposób wyjaśnić sens naszego artykułu. Reklama kontekstowa to wyskakujące banery, reklamy i dokuczliwe powiadomienia a także linki dotyczące kontekstu, w jakim poruszamy się po internecie. Reklama kontekstowa jest dopasowana do tego, co w internecie jest dla nas ważne. Szukamy informacji o dentyście albo badaniu krwi i pokazują nam się reklamy przychodni dentystycznych albo laboratoriów badawczych. Reklamy te pojawiają się w kontekście tego, co nas w internecie najzwyczajniej w świecie interesuje.

Jak to działa w praktyce? Reklamy, które agencje reklamowe zamieszczają w sieci są dokładnie tagowane, czyli opisywane dla wyszukiwarek internetowych. Opisywane, czyli przydzielone do różnych kategorii treści przy których mają się wyświetlać. I tak, jeśli biuro podróży wykupuje reklamę kontekstową to będzie ona się pojawiała przy okazji kontekstu związanego z biurami podróży. Co to znaczy dla użytkownika sieci? Ano to, że poszukując w internecie informacji o jakiś turystycznych miejscach zobaczy linki z reklamami danego biura podróży. Albo to, że wysyłając maila do kolegi czy koleżanki o wakacyjnych planach to jeszcze w poczcie email wyświetli się reklama z odpowiednimi propozycjami wycieczek czy biur podróży. Wszystko dlatego, że poruszamy się w kontekście, do którego dopasowane zostały konkretne reklamy i informacje.

Treść kontekstu, przy którym reklamy mają się pojawiać, ustala oczywiście reklamodawca. Można wszystko ustalić w dowolny sposób, ale wiadomo, że reklamy muszą być dokładnie powiązane z wyszukiwanym kontekstem. W przeciwnym razie reklama nie przyniesie żadnego efektu. Jeśli będziemy szukać opon a wyskoczy nam dentystyczna przychodnia to na pewno z niej nie skorzystamy a wręcz przeciwnie, jeszcze się mocno zdenerwujemy na to, że zabiera się naszą uwagę w celu pokazania czegoś zupełnie dla nas nie istotnego. Polecamy jednak przeprowadzenie eksperymentu. Wystarczy wejść na kilka stron internetowych o jednym i tym samym temacie, na przykład fitnessu. Na kolejnej stronie, którą odwiedzimy pojawią się reklamy związane z fitnessem, ponieważ nasz komputer już będzie wiedział, że to jest właśnie to, co nas interesuje.